Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov Fretky

19. 7. 2007

FretkaObrazek


Komu je příbuzná ?
Fretka patří mezi kunovité šelmy. Jedná se o domestikovanou formu tchoře tmavého. V přátelství s člověkem však není žádným nováčkem - první zmínky o jejím chovu jsou staré dva tisíce let a naleznete je třeba v díle Aristotela či Plinia. Lidé ji využívali nejen jako společníka, ale i k chytání myší, lovu králíků, protahování lan dlouhým potrubím a dokonce i jako laboratorní a kožešinové zvíře.

Povahou se částečně podobá kočce, ale velkou hravost si uchovává i v dospělosti. Ačkoliv mezi lidmi panují mýty o tom, že kouše a je do bytu nevhodná, ve skutečnosti může být při správné výchově tím nejmilejším společníkem, K tomu je však nutné znát její přirozené chování a vycházet z něj.

Chováme-li více fretek, musí mít každá svoji misku, aby se předešlo zbytečným šarvátkám.

Zařízení pro chov
Pro chov v bytě je vhodné pořídit dostatečně prostornou voliéru (alespoň 0,5x1 metr při výšce 70 cm), která fretce zajistí klid a bezpečí v noci nebo v době nepřítomnosti chovatele. Aby měla dostatek pohybu a zábavy ( kterou potřebují všechna inteligentní zvířata), může trávit dobu, kdy je s ní někdo doma, mimo voliéru, volným pohybem po bytě. Fretky nemají snahu okusovat nábytek, ale mláďata se někdy snaží ochutnávat drobné předměty, které pro ně mohou být nebezpečné. Pro zpestření pohybu je možné zařadit i procházky venku, na vodítku. Vodítko lze použít kočičí, ale postroj je nutné sehnat speciální, případně zhotovený na zakázku.

Pochoutky, třeba jogurt, by fretka měla dostat přímo z rukou chovatele, aby si jeho přítomnost spojila s příjemnými zážitky.

Přirozené zvědavosti a hravosti mláďat využijeme v co největší míře při jejich výcviku.

Krmení
Strava fretek je podobná kočičí. Zahrnuje maso (s výjimkou vepřového), tvořící nejméně 60 % krmné dávky, a obilninovo-zeleninovou přílohu (například těstoviny pro zvířata, mrkev). Součástí vyvážené stravy je i malé množství mléka, jogurtu nebo tvarohu. Naprosto nevhodné je lidské jídlo, sladkosti, uzeniny atp. Je možné použít i konzervy nebo suché krmivo (granule) pro kočky nebo raději pro koťata., ale krmiva pro psy nejsou vhodná. Potrava se podává dvakrát denně ( ráno a večer), mláďatům pak častěji. Zároveň je nutné zajistit stálý přístup k čerstvé vodě, ať už v misce nebo v napaječce.

Samozřejmou součástí života fretky by měly být pravidelné vycházky s chovatelem. Fretka bývala chována v domácnostech k hubení myší, později ji z jejího místa vytlačila kočka.

Aby byla zdravá
Fretky je nutné očkovat proti vzteklině a psince. Z běžných onemocnění jsou velmi citlivé na chřipku, proto je nutné zabránit kontaktu s nakaženými osobami. Špatně snášejí vlhko a průvan, naproti tomu při stálém chovu ve venkovních voliérách (již od jara) jim nevadí nízké teploty, a tak jim již při 30 °C hrozí úpal. Kromě správné stravy a očkování je základem zdraví dostatečná hygiena chovu a preventivní veterinární prohlídky. Ty se doporučují dvakrát ročně, nejraději na jaře a na podzim. Je vhodné provést i laboratorní vyšetření trusu na střevní parazity.

K pravidelné péči patří střihání drápů a čištění uší (které chovateli ukáže nebo případně sám provede veterinární lékař), popřípadě koupání v kvalitním šampónu pro zvířata.

Chovatel by si měl průběžně všímat zdravotního stavu fretky. Zdravé zvíře je aktivní, zvědavé, má hustou a lesklou srst, lesklé oči, nemá výtok z nosu, očí ani uší, nemá průjem ani zácpu, má chuť k jídlu a nezvrací, nekýchá ani nekašle. Při jakýchkoliv obtížích bývá průběh onemocnění velmi rychlý, proto je nutné vyhledat neprodleně veterináře.

Je třeba výchovy?
Při výchově je nutné brát ohled na přirozený vývoj fretky.

Mláďata zhruba od dvou do tří měsíců se učí vše důležité pro budoucí život, proto je tento věk ve výchově klíčový. Fretky se v něm učí přijít na zavolání, chodit na vodítku, případně se učí čistotě (mláďata, jejichž matka byla zvyklá používat kočičí záchod se stelivem, to však obvykle dělají po ní sama). Také zjišťují, jaké mají postavení, co si mohou dovolit. V tomto věku si potřebují hodně hrát a zápasit. Musí se však zároveň učit, že při hře se koušou jen "jako", a pokud kousnou do krve, nikdo si s nimi nebude hrát. Tak se postupně naučí ovládat sílu stisku čelistí. Není dobře trestat je za jakýkoliv dotyk zubů, protože si chovatel musí uvědomit, že fretka používá zuby podobně, jako lidé ruce: k uchopování. "Skutečné" kousnutí se pozná spolehlivě, protože i droboučká fretka dokáže kousnout do krve, pokud chce. V takovém případě je základní pravidlo: nesnažit se vytrhnout,ale druhou rukou nejprve rozevřít fretce tlamu (jinak si člověk často sám způsobí vážnější poranění, než bylo nutné).

Mládě se postupně zklidní, ale asi v půl roce začne pohlavně dospívat. V této době se snaží provokovat a testovat svou sílu. Typické je kousání do nohou následované zuřivým poskakováním a "kvokáním", které je výzvou ke hře na boj. V tomto období se prokáže předchozí výchova, ale i trpělivost chovatele. Jedinou možností je dopřát fretce dostatek pohybu a her, obléknout si silné ponožky a vydržet. Puberta pomine asi po dvou až třech měsících. Dospělá fretka je pak zhruba od jednoho roku věku klidná, milá a přítulná, následující léta chovateli plně vynahradí jeho trpělivost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ahoj

(beata, 6. 3. 2014 17:55)

za kolik jste to fretku koupili ?

Dusan

(Dusan, 7. 10. 2013 21:43)

mam peknu fredku a je uzasna je to moja druha ale nemenil by som

plosím

(katka, 23. 5. 2010 19:24)

ahoj plosimtě kolik asi stojí fretka???
dík za odpověd na můj e-mail katka.ora00@seznam.cz

Re: plosím

(peto, 5. 1. 2011 12:39)

20 až 30 väčšie aj 40€

Daruji tak 10 týdení fretečku

(Ewička, 27. 8. 2010 15:20)

Ahojky Daruji mládě fretky je to slečna a bohužél jí nemůžeme mít v bytě budu ráda když se mi někdo do má opravdu zájem ozve třeba na mail e5v6i7c8k9a@seznam.cz
PS:Daruji pouze do dobrých rukou :)

ubytování

(Zlata, 27. 4. 2010 19:51)

Chtěla jsem se zeptat jestli je možné fretku chovat na balkoně celoročně a pokud ano tak za jakých podmínek.Předem děkuji za odpověd pište prosím na email:zelenkovka@email.cz Moc děkuji

Páreček

(Andrea Chmelíková, 24. 2. 2010 11:57)

Dobrý chtěla, chtěla bych se zeptat někoho ze zkušených chovatelů, mám doma fretku (chlapce) už dva roky, je naprosto bezproblémový, hravý, nekouše, chtěla bych vědět, jestli se v případě, že mu pořídím nevěstu nezmění jeho povaha.

Mám zájem o fretku

(Jedlička, 4. 1. 2010 11:20)

Pokud někdo máte fretku, stářím tak do 4 měsíců, tak bych jevil zájem :-) jsem ochoten si pro ni zajet i nějaký ten km :-) jsem z Hodonína a chtěl bych asi jak se na to dívám holku chtěl bych ji do bytu :-)

!!!!!!

(hm..., 7. 8. 2009 10:27)

ahojky mam fretku a je to uzasny stvoreni...!!je muuz pres rok a porat je hravej jako mali mlade..!!je to tonejkrasnejsi a nejuzasnejsi zvire co znam..!!az na to ze hodne smrdi je uzasnej..!!:-)

FretkA

(MisQa, 7. 6. 2009 10:07)

AooY chce se optat kolik stojí asi přibližně očkování na fretku odpověz mi prosím na e-mail: Misalka13@seznam.cz předem moc děkuju=)

Fretka

(Simona, 9. 3. 2009 22:15)

Ahoj chci se zeptat kde mohu sehnat fretku.A jestli je hodne aktivni nebo spi..Dekuju

¨fretka :D

(sabika, 7. 7. 2008 22:53)

prosím kolik stojí očkování fretky a ona samotná a kde ji mohu sehnat muj e-mail pejsek9@seznam.cz díkes moc ček. na odpoved

¨fretka

(veronika, 14. 4. 2008 17:17)

už se těším fretku budu mít v pátek 17.4.-18.4.2008 tak bych se chtěla zeptat na co se mám ve zverimexsu zeptat můj email je veronika.kucovka@seznam.cz

fretka

(majoulinek, 14. 1. 2008 15:36)

plosimte kolik asi stoji fretka a očkowaní pro ni ??? nplosim porad kdyžtak mi napiš na muj ...email ...m-a-ja@seznam.cz diky a čekam na odpowed

6.1.2008 9:48

(Terinka, 6. 1. 2008 9:48)

To je ale roztomilé zvířátko moc se mi líbí taky bych chtěla fretku

Fretka chov

(Tereza Holečková, 20. 11. 2007 22:05)

Dobrý večer, prosím mohli byste mi napsat kde toto milé zvířátko můžu sehnat!!!! poslat mi něco o nich a něco i o klecích na mail nemorosa@seznam.cz, bydlím na Mělníku ve 3plus1, chtěla bych co nejmenší druh a poradit s tou klecí kde ji koupit nebo si ji nechat vyrobit!!!???? Chovatelských potřeb tady máme dost a veterinu kousek!!!! Poradíte díky Tereza Holečková.

KRASNÝ

(adela, 17. 11. 2007 14:15)

to je krásná FRETEČKA