Číče
MÁTE PŘÁNÍ POŘÍDIT SI KOČKU?
Pak Vaše rozhodnutí opravdu zvažte, protože kočka nebude sloužit jako hračka pro děti, ani si od nich nenechá všechno líbit. Pamatujte, že o zvíře je nutné postarat se do konce jeho života a kočky se dožívají až patnácti let. Zamyslete se také nad finanční stránkou, kočka bude vyžadovat pravidelnou péči, kvalitní krmení, veterinární péči a především Váš čas.
V následujícím článku Vám chci poradit, jak se správně rozhodnout a jak pečovat o kočku, abyste Vy a Váš mazlíček byli spokojeni a šťastni.
Dospělou kočku nebo kotě?
Většina lidí dává přednost kotěti. Snadno podlehneme jeho roztomilému vzhledu a neohrabanosti. Rozhodneme-li se pro kotě, pak můžeme výchovou dosáhnout určité změny a naučit ho pravidlům naší domácnosti. Povaha koťat je zčásti dána geneticky a z části ovlivnitelná prostředím, ve kterém bude vyrůstat a zde se nám naskýtá možnost vychovat si své koťátko podle obrazu svého. Chování starší kočky musíte respektovat a z největší části s jejích chováním už nic nenaděláte. Dospělé kočky zase bývají klidné a méně náročné a v bytě Vám nebudou zalézat do všech možných koutů a děr a hrát si se vším možným i nemožným (většinou rozbitným a drahým).
Kočku nebo kocoura?
Chcete-li impozantnějšího miláčka, pak toto splňují kocouři. Největším problémem, který budete s kocourkem řešit bude nejspíš značkování (ať už v bytě nebo poškozování rostlin na zahradě) a toulání se za kočkami. Jejich pohlavní pud je tak silný, že s ním nic nenaděláte. V dnešní době se doporučuje kastrace, která tyto problémy u většiny kocourů vyřeší.
Pokud hledáte čilou "myšilovku" a plánujete založit chov, vyberete si nejspíš kočičku. Problém může nastat, pokud nebudete chtít, aby se Vaše kočičí populace rozrůstala geometrickou řadou. Pak je pro kočku jediné možné řešení - kastrace.
Jak staré kotě?
Nejvhodnější věk kotěte je okolo deseti až dvanácti týdnů, záleží však na tom, jak je koťátko samostatné. Zda přijímá samo potravu a chodí na svůj kočičí záchod. Pokud budete kočku chovat doma, kupte nebo vyrobte škrabadlo, abyste předešli poškození zařízení v bytě. Koťata mají ráda hračky, protože jsou velmi hravá a i když se dokáží zabavit sama, budou vyžadovat, aby jste si s nimi hráli.
Po přinesení kotěte domů mu dopřejte dostatek času k seznámení se s novým prostředím a členy domácnosti.
Jaké plemeno?
Pamatujte, že dlouhosrstá plemena vyžadují denně minimálně patnáct minut na důkladné pročesání srsti. I tak budete nacházet chlupy na sedačce, kobercích i svém oblečení. Také koupání bude náročnější.
Krátkosrsté kočky nevyžadují tak vysokou péči o srst.
PÉČE O KOČKU
Čištění očí
Oči vytírejte vatovým tampónem směrem k nosu.Plemena s krátkou lebkou mají sklon k nadměrnému slzení, těmto kočkám je lépe oči čistit častěji třeba i několikrát denně.
Čištění uší
Uši pravidelně kontrolujte a nadbytečný maz odstraňujte vatovou tyčinkou namočenou v dětském oleji. Čištění uší do hloubky přenechte raději veterináři a spěchejte za ním i v případě nadměrného znečištění uší mazem, nebo při podezření na ušní svrab nebo zánět zvukovodu.
Stříhání drápků
Kočka, která chodí pravidelně ven si své drápky obrušuje sama. Pokud však drápky přerostou (zejména u koček chovaných v bytě), kočka se jimi zachytává o koberec a někdy se mohou začít zapichovat do polštářků tlapek, což je velmi bolestivé. Takové kočce je nutné drápky pravidelně zkracovat kleštičkami. Je třeba dát velký pozor, abyste nezastřihli do růžového lůžka prosvítajícího pod nehtem. Takové střihnutí je velmi bolestivé a krvácející zranění.
Čištění zubů
Mléčný chrup je nahrazován trvalým mezi čtvrtým a šestým měsícem života. Čištění zubů je prevencí proti tvorbě zubního kamene, čistěte kočce zuby jednou týdně. K čištění používejte speciální zubní pastu. Pokud už kočka zubní kámen má, nechte jej odstranit u veterináře a začněte s čištěním zubů, aby se nový netvořil.
Koupání
Většina koček nemá ráda koupání. Koupejte kočku jen pokud je to opravdu nutné. Koupel pro malá koťata není vhodná, protože se snadno nachladí a dostanou zápal plic.
Kočku koupejte ve vlažné vodě a teplém prostředí, aby neprochladla. Dávejte pozor,aby se voda nedostala kočce do uší a očí. Šampon vmasírujte do srsti. Hlavu umyjte jen vodou. Kočku důkladně opláchněte velkým množstvím teplé vody a zabalte ji do ručníku. Po koupeli držte kočku v teple a pokud chodí ven, pusťte ji až druhý den. Většinou kočku koupat nemusíte, stačí ji pravidelně vyčesávat srst a případné znečištění otřít vlhkou žínkou.
CO BUDETE POTŘEBOVAT PŘI PÉČI O KOČKU?
Kočičí toaleta a stelivo
Krmivo
Pelíšek - teplé a suché místo pro kočičí soukromí
Přepravka - pro bezpečné cestování a návštěvy veterináře
Misky - nerezové nebo umělohmotné, snadno omyvatelné
Potřeby na úpravu srsti
Hračky a škrabadla - kupte nebo vyrobte nejrůznější prolézačky, škrabadla, hračky na gumičce, umělé myšky
Obojek a postroj - při cestování nebo venčení
Lékárnička - základní potřeby pro běžné ošetření, kapky do očí, dětský olej, antiseptické přípravky
OČKOVÁNÍ
Vzteklina
Neléčitelné virové onemocnění přenosné na člověka. Onemocnění se přenáší slinami nakaženého zvířete, které se dostanou do rány nebo na sliznici. Virus napadá nervový systém. Počátečními příznaky jsou změny chování, požírání nestravitelných předmětů a výtok slin z tlamy, zvíře stává neklidným a agresivním. Agresivní stádium je u koček většinou výrazné. Dalšími příznaky jsou změna hlasu, neschopnost polykat a horečka. Nakonec zvíře postupně ochrne a uhyne.Léčba pro toto onemocnění neexistuje a vždy končí smrtí, proto je důležitá prevence.
Proti vzteklině se očkuje poprvé ve věku 3 měsíců, pak 1x ročně.
Infekční panleukopenie koček
Onemocnění způsobuje virus, který se do organismu dostává spolknutím, nebo vdechnutím. Příznaky onemocnění jsou zvracení, horečka, průjem, může být i s krví a bledost sliznic. Pokud se nakazí koťata ještě před porodem, nebo do 2 týdnů po porodu, dochází k poškození nervového systému.
Léčba tohoto onemocnění je možná, ale musí být zahájena včas.
Očkování se provádí poprvé ve věku 8-10 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje pravidelně 1x ročně.
Kaliciviróza
Onemocnění způsobuje virus, který se přenáší kapénkovou infekcí při přímém styku s nemocným zvířetem.
Nejvnímavější a nejohroženější jsou malá koťata. Onemocnění se projevuje malátností, horečkou, boláky v tlamičce a na jazyku, nechutenstvím, otoky a bolestivostí kloubů a svalů končetin. Onemocnění obvykle není smrtelné a dá se léčit.
První očkování se provádí ve věku 8-10 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje 1x ročně. Doporučuje se očkovat matky 4-1 týden před porodem, zvláště v ohrožených chovech.
Infekční rinotracheitida
Velice nakažlivé virové onemocnění, infekce se přenáší kapénkovou infekcí při přímém kontaktu s nemocným zvířetem.
Příznaky jsou malátnost, nechutenství, kýchání, výtok z nosu a očí, oteklé a červené spojivky. Oční výčka se slepují hnisavým výtokem a na kůži se tvoří boláky, ty jsou i v tlamičce. Březí kočky mohou potratit, nebo koťata hynou po narození. Po tomto onemocnění mohou vzniknout nevratné změny na nosních skořepách, hlavně u krátkolebých koček, které vedou k častým opakovaným rýmám a výtokům z nozder.
První očkování se provádí ve věku 8-10 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje 1x ročně. Doporučuje se očkování matek 4-1 týden před porodem, zvláště v ohrožených chovech.
Chlamydióza
Onemocnění je způsobováno nitrobuněčnými bakteriemi a přenáší se přímým kontaktem s nemocným zvířetem. Onemocní nejčastěji koťata.
Počátečními příznaky jsou výtok z očí, otok a zčervenání spojivek a zavírání víček. Obvykle bývá ze začátku postiženo jen jedno oko a později i druhé. Později se výtok z očí stává hnisavým a může vzniknout i druhotný zápal plic.
Onemocnění se léčí podáváním antibiotik po min. 2 týdny. Neléčená infekce se může táhnout i několik měsíců. První očkování se provádí ve věku 8-10 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje 1x ročně.
Imunodeficience koček
Virus způsobuje nejen leukemii, ale i vážné narušení imunity a jiná nádorová bujení. Příznaky onemocnění jsou velmi proměnlivé. Většinou se jedná o různé opakované, těžko léčitelné infekce, nehojící se rány a celkový špatný zdravotní stav. Nádorové bujení se může projevit zvětšením mízních uzlin.Onemocnění se nedá účinně léčit. Kočky většinou umírají na druhotné infekce, protože jejich obranný systém se zhroutí.
První očkování se provádí ve věku 8-10 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje 1x ročně.
Infekční peritonitida
Onemocnění způsobuje virus. K nakažení dojde spolknutím, nebo vdechnutím viru. Nejvnímavější jsou koťata a staré kočky.Nejčastějším příznakem je zvětšení břicha, nechutenství, zvracení, průjem, obtížné dýchání. Dále se mohou objevit změny na očích a nervové příznaky.
Toto onemocnění je neléčitelné, průběh choroby lze pouze zpomalit.
Očkování se provádí poprvé ve věku 16 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje 1x ročně.
no dobrý
(miu, 2. 5. 2008 11:25)