Jdi na obsah Jdi na menu
 


Morčíci

19. 7. 2007

Co si před koupí uvědomitObrazek

Morče se dožívá věku 8 – 10 let a po celou tuto dobu bude potřebovat Vaši péči a čas. Morče je velice společenské zvíře, proto je důležité se mu věnovat každý den a poskytnout mu výběh. Popřípadě zvažte pořízení dvou zvířat (pokud nechcete chov, tak nejlépe dvou samiček z jednoho vrhu).

Přednosti tohoto zvířátka

Morče je velice krotké a přátelské, dá se dobře ochočit. Je aktivní přes den, což vyhovuje především dětem. Toto zvířátko je vhodné i pro mladší děti – nezapomeňte jim však vysvětlit, že morče není hračka, ale živý tvor, se kterým musí zacházet citlivě (dohlížejte na dítě, jak se ke zvířátku chová).

Jak morče ubytovat

Ideální je prostorná klec s umělohmotným dnem – minimální rozměry 68 x 36 x 35 cm. Klec je nejvhodnější umístit do místnosti, kde se nejvíce přes den zdržujete, ale ne na přímé sluneční světlo a také pozor na průvan (morče by mohlo nastydnout).

Co v kleci nesmí chybět

Jako stelivo je vhodné použít středně hrubé odprašněné hobliny nebo kukuřičná vřetena.

Domeček (nejlépe dřevěný bez dna), kde bude morče odpočívat popř. se schová, když ho něco vyleká.

Napaječka (připevněná v takové výšce, aby se morče nemuselo při pití hrbit).

Těžká hliněná miska na granule.

2 seníčky – na seno a zelené krmení.

Speciální kámen na broušení hlodáků.

Jak morče správně krmit

Čerstvá pitná voda (nejlépe převařená z vodovodu). Základní stravou je seno (musí vonět, nesmí být zapařené či plesnivé). Dále jsou pro morče nejzdravější a nejpřirozenější stravou zelená píce, zelenina a ovoce.

Vhodná strava: listy a květy pampelišky, luční tráva, přeslička, žabinec, řebříček, kostival, paznehtík, jitrocel. Jetel silně nadýmá, proto jej přidávejte jen v malém množství. Dále např. jablka, banány, hrušky, jahody, grepy, kiwi, mandarinky, mirabelky, pomeranče, melouny, hroznové víno, citróny, listy květáku, brokolice, krmná řepa, brambory (bez slupky), kedlubny, paprika, petržel, červená řepa, salátové okurky, celer, špenát, rajčata, cukety. Ideální je zasít do květináče travní nebo salátová semena (jistota čerstvého, zdravého a čistého zeleného krmení). Na broušení zoubků je ideální tvrdý chléb (1x týdně, nesmí být plesnivý, kořeněný a nadměrně solený) a větvičky (nesmí být zmrzlé). Ve zverimexech jsou k dostání hotové krmné směsi pro morčata – jedna lžíce denně (pokud nepřidáte jiné krmení např. ovoce, zeleninu, tak 2 lžíce denně). POZOR – morčata nikdy nepřekrmujte! Pokud mají v kleci stále plné misky, požírají často krmení z nudy a obezita jim potom zkracuje život. Neplatí však pro seno – toho musí být vždy v seníčku dostatek.

Jen výjimečně podávejte: hlávkový salát (často obsahuje dusičnany), všechny druhy zelí a květák (způsobují nadýmání).

Nevhodná strava (jedovaté): ocún, bolehlav, rulík zlomocný, loubinec, zlatice, tis, bramborové klíčky a syrové fazole.

Morčeti nikdy nedávejte zbytky z kuchyně či mléčné výrobky (riziko průjmu). Netrhejte zelené krmení a větvičky podél silnic (výfukové plyny), pozor také na chemické postřiky a znečistění zvířecími výkaly. Nikdy nedávejte zvířeti krmení rovnou z ledničky – musí mít pokojovou teplotu.

Na co si dát pozor

Během výběhu na okusování jedovatých rostlin, elektrických kabelů, zásuvek, plastů, namořeného nebo lakovaného dřeva, skoky z nepřiměřené výšky a rovněž hrozí nebezpečí přivření morčete mezi dveře. Pravidelně kontrolujte trus morčete (v případě začínajícího průjmu krmte cca. 2 dny pouze senem – musí být vždy kvalitní). U morčat, které nemají možnost si dostatečně brousit drápky, dochází často k jejich přerůstání – drápky je nezbytné pravidelně kontrolovat a v případě potřeby zkrátit (pozor, aby nedošlo k přestřižení žilky uvnitř drápku!). I morčata mohou mít různé zdravotní neduhy – v případě, že máte na nějaký podezření, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

MOC KRÁSNÉ

(brzda, 1. 4. 2013 11:35)

Máš to tu moc krásné

KRÁSA!!!!!

(Dominika, 30. 10. 2009 14:49)

Ahojky,
máš opravdu krásné stránky.Podívej se na mé jestli chceš ale najsou dodělané.
Domčík

Morčátka

(Lucinka, 17. 3. 2008 16:26)

Ahojky na blogu máme soutěž o nej morče tak se všichni zapojte!!! Fotky posílejte na mejl a nezapomente nám poslat aj jiné mazlíčky, protože i pro ty je tam místo!!! Papa v soutěži Lucinka :-*

morče mylí

(Tomáš Richtrmoc, 10. 1. 2008 15:10)

ahojky je to pěkné morčata myluji jeeeee